Rregullat e arta për biznes nga krijuesi i Walmart

Walmart është sot ndër 3 kompanitë me të ardhurat më të larta në botë dhe me numrin më të madh të punonjësve, rreth 2.2 milionë nëpër të gjithë botën. Kjo kompani që është sot rrjeti më i madh i supermarketeve në botë, është themeluar nga Sam Walton (1918 – 1992) në vitin 1962. Një njeri që ndërton një kompani të tillë, vërtet që duhet të ketë disa aftësi të shkëlqyera sipërmarrëse. Fatmirësisht, ai ka lënë pas 10 rregulla të arta të cilat duhen zbatuar për të patur sukses në biznes. Shkurtimisht ato janë si më poshtë:

1. Përkushtojuni biznesit tuaj.
2. Ndajini fitimet me punonjësit dhe trajtojini ata si partnerë.
3. Jepini energji pozitive kolegëve.
4. Komunikoni çdo gjë që mundeni me partnerët tuaj.
5. Vlerësoni si duhet gjithçka që punonjësit bëjnë për biznesin.
6. Gëzojeni dhe festojeni suksesin.
7. Dëgjoni çdo individ në kompani.
8. Tejkaloni pritshmëritë e konsumatorëve.
9. Kontrolloni shpenzimet më mirë sesa konkurrentët.
10. Ndërtoni shtegun tuaj.

Së shpejti, do të publikohet një tjetër artikull më i zgjeruar rreth historisë së Sam Walton dhe Walmart.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s