Hayek vs. Keynes – “Fear the Boom and Bust”

Kemi vendosur të sjellim për ju këtë video/këngë shumë të suksesshme në Youtube e realizuar nga studiot e Econstories. Bëhet fjalë për një debat me anë të këngës midis dy prej ekonomistëve më të mëdhenj përgjatë historisë (Keynes dhe Hayek), idetë respektive të të cilëve janë tërësisht të kundërta. Nëse jeni të vëmendshëm, mund të kuptoni në tekstin e këngës pikëpamjet e tyre se si duhet të funksionojë ekonomia e shteteve, si duhet të sillet qeveria, njerëzit, bizneset, etj. A duhet kursyer për të investuar apo duhet marrë kredi? A duhet të ndërhyjë Banka Qëndrore me mekanizmat e saj monetar në tregun e parasë, apo jo? Cilën teori mbështesni ju? Komentoni duke klikuar tek “Lini një koment” mësipër!

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s